0

Aşkın Ömrü Ne Kadar?

“Evlilik aşkı öldürüyor” cümlesi ilk kim tarafından söylendi, doğruluk payı neydi bilemiyoruz. Fakat adeta bir şehir efsanesi gibi kulaktan kulağa yıllardır konuşulur, tartışılır. Evlilik terapistleri, araştırmacılar, uzmanlar ve hatta bizler bu konuyu derinlemesine analiz ederiz. İşin sonunda vardığımız nokta hep aynı olur, herkes bu durumu kendi yaşadığı veya çevresinde tanık olduğu şekilde değerlendirir ve bu durumda da sonuç hep değişir. 

Evlilikte aşk olmazsa olmaz mı? Aşkın bir son kullanma tarihi var mı? Ömürlük aşklar eskilerde mi kaldı bilinmez. Ama uzmanlar evli çiftlere veya evlilik adaylarına birkaç tüyo veriyor. Denilene göre evlilik süresince bazı dönüm noktaları varmış. Bunlar da evliliğin 3. 6. ve 20. yıllarına tekabül ediyormuş ve çiftler bu dönemlerde birbirinden sıkılma, değişiklik arayışları gibi bazı sorunlarla karşı karşıya kalabiliyormuş. Yani bu süreçleri kazasız belasız atlatabilirseniz, siz de ömür boyu bir yastıkta kocayan çiftlerden olabilirsiniz!

Hatta son yıllarda evliliklerin çabuk bitmesinin, ilişkilerin kısa sürmesinin nedeni olarak sosyal medya, evlilik sitesi, çöpçatan sitesi gibi platformlardan eş seçmenin etkili olduğunu iddia ediyorlar. Hatırlarsanız daha önceki yazılarımızda bu konuları da ele almıştık ve bu genellemelerin yanlış olduğunu, birbirini yıllarca tanıyan, uzun süre flört eden çiftlerin evlendikten 3 ay sonra boşandıklarına şahit oluyoruz. 

Uzun lafın kısası; evlilik aşkı öldürür mü, bir süreye bağlı mıdır? Altında yatan nedenler nelerdir? Bu soruların cevaplarını biz veremeyiz ama esas olan birşey var. O da birbirinize duyduğunuz sevgi, saygı ve muhabbet. Hayatın bütün olumsuzluklarına rağmen yan yana durabilmek. Bizim de yapabileceğimiz tek şey, herkes için böyle bir aşk dilemek!

Yorumlar 0 yorum