0

Boşanan Çiftler Neden Anne Babalıktan da İstifa Ettiğini Sanıyor?

Birlikte bir ömür boyu süreceği inanılan evliliklerin günümüzde büyük bir bölümü maalesef çiftlerin ayrılması ve boşanma sonucu bitiyor. Eğer evlilik sırasında çiftin çocukları olmuşsa da bu boşanma olayından en çok etkilenenler de onlar oluyor. Sizde aynı fikirdesiniz değil mi? Çünkü kimi zaman anneler ama çoğu zaman babalar boşandıklarında çocuklarının sorumluluğunu üstlenmekten kaçınıyor ve adeta anne babalıktan istifa ediyorlar. Oysa böyle bir şey söz konusu değildir kişi eşinden boşanıyor çocuktan boşanma olmaz ve onun sorumluluğunun ömür boyu taşınması gerekmektedir.

Bu konuda çok sayıda araştırma yapılmış ve neden anne babalıktan istifa etmişçesine davranıldığı bulunmaya çalışılmıştır. Elbette sizinde bu konuda fikirleriniz vardır ama araştırmacıların dediğine göre çocuk evlilikten sıkılan ve kendine yeni bir hayat kurmak isteyen kişiler tarafından ayak bağı gibi görülüyor. Yani gezmek tozmak ve yeni bir sosyal çevre edinmek isteyen kişiler çocuğunun olduğunun duyulması ile istedikleri ilişkileri kuramamaktan çekiniyorlar. 

Boşandıklarında tüm ilgileri kendi üzerinde olan ve zamanını kendini mutlu etmeye çalışarak harcayan kişilerin annelik ya da babalık yapması beklenemez elbette. Kişinin kendine gösterdiği ilgi manevi olmanın yanında maddi de yani tüm kazancını kendine yeni bir hayat kurmak ve kendini mutlu etmek isteyen kişi için çocuğu maalesef geçmişte kalmış oluyor.

Boşanma sürecinin oldukça sorunlu geçmesi de kişilerin çocukları ile ilişkilerini etkiliyor. Velayetin tek taraflı olarak alınması ile birlikte genellikle babalar çocuklarından eski eşleri tarafından uzaklaştırılıyor ve bir şantaj malzemesi olarak kullanılıyor. Bu çok yanlış tutumdan da en çok çocuklar etkileniyor ve görmeleri gereken ebeveyn sevgisi olmadan büyümek zorunda kalıyorlar. Oysa sorun çiftlerin arasındadır ve çocuğa kesinlikle yansıtılmamalıdır.

Sözün kısası ister eski eşler birbirini cezalandırmaya çalışsın isterse de boşanan kişi kendine yeni bir hayat kurmak ve yeni sevgilisi ile evlenmek istesin olan hep çocuğa oluyor. Unutulmamalıdır ki anne ve baba olmaktan istifa edilmez ve boşansanız da hayatınızı çocuğunuzun var olduğu gerçeğine göre düzenlemeli ve ona gereken sevgiyi göstermelisiniz.

Yorumlar 0 yorum