0

Ev İşi Yapan Bir Erkek Evlilikte Ne Kadar Uzun Ömürlüdür? Her An Camdan Düşebilir Mi?

Ev işi ya da ofis işi, plaza hayatı, çalışma hayatı gibi adlandırılan günlük aktiviteler belki bundan 40 – 50 yıl önce çizgilerle ortadan bölünerek ‘kadın işi ya da erkek işi’ şeklinde algılanabiliyordu. Ama şimdilerde bu böyle adlandırılmıyor. Tam da aksine ’hayat müşterek’ fikrini güderek benimseyen feminen - maskulen grubu, bu olaya şimdilerde asla  böyle bakmıyor. 

Kısacası şimdilerde hayatta ki rolünü üstlenmiş olan kadın ve erkekler,  yaşamın tüm yükünü müşterek paylaşarak omuzlamış  durumda. Sonuç olarak; Atalarımızın, dedelerimizin, nenelerimizin ya da anne babalarımızın altı çizili ve net tercihlerinin yerini yeller almış durumda. 

Buna göre yaşadığımız çağda bir erkek işsiz kaldığı zaman ev işlerini yüklenebildiği gibi kadın da para kazanarak eve ekmek getirecek kişinin rolünü sevgiyle ve büyük bir istekle yüklenebiliyor. Öte yandan işten eve erken gelen erkek, karısının yükünden almak ya da ona jest yapmak adına önlüğünü beline geçirdiği gibi yemek hazırlayarak eşini mükellef bir sofrayla karşılayabiliyor. 

Kısacası bu gibi bazı konularda pozitif ya da negatif ayrımcılığın sökmediği noktalar var. Ve bununda en temel sebebi sevgi bağı. Sonuç olarak daha önce evinde annesinin yanında bir bardağı  bile yerinden kaldırmamış ya da hayatında bir kez çay bile demlememiş erkekler, evlilik çatısının altına girdiklerinde, eşlerine olan bağlılık, sevgi ve düşkünlük sebebiyle ev işlerine de gayri ihtiyari bir şekilde geçiş yapabiliyor. 

İşte ‘hayat müşterektir’ sorumluluğu ve anlayışı da tam da bu noktada devreye giriyor. Üstelik bu yardımlaşma sadece ev işlerinde de kendini göstermiyor. ‘İyi günde - kötü günde’ sloganını tam manasıyla benimsemiş olan çifter,  çocuk sahibi olduktan sonra da iç güdüsel bir paylaşım gücüyle çocuklarının bakımını aynı oranda yükleniyor. Böylelikle çocuğun altını kim açtı, çocuğun karnını en son kim doyurdu ya da çocuk okula bırakılacak veya alınacak gibi kavramlarda da çiftler arasında doğal akan bir paylaşım oluşuyor. 

Bu durumda başlıkta sorduğumuz soruya geri dönecek olursak; ev işi yapan bir erkek diğer erkeklerden çok daha uzun yıllar yaşayabiliyor. Zira evli olan erkekler,  hayatında hiç evlilik yapmayan erkeklere göre çok daha uzun yaşıyor. Yalnız erkeklerin çok daha erken yaşlarda hayatını kaybettiği yapılan araştırmaların bir sonucudur. Bu nedenle cam silerken düşen bir erkek de cam sildiğinden değil, kuvvetle muhtemel cam silerken dikkatsizliğinden aşağı düşmüş olabilir.

Yorumlar 0 yorum