0

Evlenirken Kadınlar Neden Mutlaka Gelinlik Giymek İster? İlla ki Damatlık Diyen Erkek Gördünüz mü? 

Özellikle feminen grubu küçük bir kızken bile büyüdüğünde nasıl bir erkekle evleneceğini, nasıl bir gelinlik giyeceğini ve nasıl bir düğünde evleneceğini düşlemeye başlar. Bu durum erkek çocukların aklının köşesinden geçmese de kız çocukları; düğün, evlilik, ve gelinlik kavramları konusunda epey kafa yorarlar. Kurdukları bu düş, büyüdükçe daha kapsamlı ve detaylı bir şekilde her zaman kalplerinin ve akıllarının bir noktasında yer edinerek büyür ha büyür. 

Öte yandan gelinlik kavramı, dünyanın her döneminde kadınlar için bekaretin ve saflık kavramının en güzel betimleyicilerinden olmuştur. Örneğin antik Yunan’da, eski Roma‘da, Helenistik dönemlerde bile gelin olacak olan genç kızlar, beyaz ve tonlarında olan; ekru, krem, kırık beyaz şeklinde tasarlanmış olan en özel giysilerini giyerlerdi. 

Bunlara ek olarak tarihde ilk gelinliği giyen kim olmuştur diye soracak olursanız cevap; kraliçe Victoria’dır. Orta çağda iki insanın bir araya gelmesinin en güzel simgelerinden olan düğünler, soylular ve aristokrat tabakasının sergilediği bir şova yanı sıra politik bir kavrama da dönüşebiliyordu. Bu yüzden de iki ileri gelen ailenin ya da iki ülkenin birleşen prens ve prenses adayları düğünlerinde en görkemli kıyafetlerini giyerlerdi. Kadınlar gelinlik olarak; abartılı kumaşlardan, kürklerden, Fransız dantellerinden, ipeklerden faydalanırdı. 

Orta ve alt sınıftan olanlarsa kilise kıyafetini giyerek evlenirdi. Kısacası düğünde giyinen gelinlik, gelin adayının sosyal statüsünün bir yansımasıydı adeta. Tüm bunların ardından ilk olarak 10 Şubat 1840 yılında kraliçe Victoria düğününde Prens Albert ile evlenirken ilk gelinliği giydi. Ve kraliçenin giydiği bu bembeyaz gelinlik, beyaz gelinliğin simgelerinden oldu. 

Takip eden yıllarda gelinlik batı kültürlerinde; fildişi, ekru, kırık beyaz yansımalarıyla harmanlandı. Ek olarak bu durum bazen mavi gelinlik tercih edilerek Hz. Meryeme ithafen dindarlık sembolü olarak da tercih edildi. Öte yandan doğu (Çin, Hindistan, Pakistan, Tayvan) kültürlerinden de kırmızı gelinlik tercih edilebiliyor. Bu kültürlerde kırmızı gelinliğin şans getirdiğine inanılıyor. 

Sözün özü feminen grubunun neredeyse doğduğundan beri hayallerini süsleyen gelinlik, her zaman özlemle giymeyi iple çektiği giysilerdendir. Erkeklerin pek de anlayamayacağı bu durum yüzündense şimdiye dek damatlık diye tutturan bir damat adayı gözlemlenmemiştir.  

Yorumlar 0 yorum