0

Evlilikte Çiftler Arasında Sadakatsizlik Derhal Boşanma Sebebi midir?

Affedilebilir midir?

Evlilik ailenin temelidir. İki insan arasındaki sevgi bağının somut bir karşılığı olarak belirli sorumluluklara dayalı bir müessesedir. Evli kişiler yaşadıkları şeyin bir flört olmadığının ve bir yuva kurduklarının farkında olmalıdırlar.

Günümüzde hem evlenme yaşının arttığını hem de boşanmaların sıklığının giderek hız kazandığını görmekteyiz. Daha evvelki nesiller için hayat arkadaşlığı anlamına gelen evlilik artık günümüzde sadece bir ev ve ihtiyaç arkadaşlığına kadar indirgenmiş durumda. Her ne kadar toplumumuzun evlilik kurumuna bakışı kutsal da olsa, maalesef hayat anlayışı olarak bu hassasiyete herkes sahip değil. Evliliklerin çok sayıda bitirilme sebebi var. Şiddetli geçimsizlik ve aldatma gibi. Peki sadakatsizlik kesin bir boşanma sebebi midir?

Sadakatsizliğin kesin bir boşanma sebebi olduğunu söylememiz mümkün. Zaten hukuki olarak da zina ve sadakatsizlik gibi durumlar, kesin bir boşanma sebebi olarak sayılmakta. Boşanma davalarının yaygın sebeplerinden biri sadakatsizlik. Evliliğin kişi arasında basit bir sözleşme olmadığını hatırlatmakta fayda var. “İyi günde kötü günde” şeklinde özetlenen, bütün zorluklarda bir olma durumu evliliğin temel yapı taşlarından. Bu bakımdan evli kişilerin başka insanlara karşı duygusal ve fiziksel yakınlık geliştirmesi, böyle bir beklenti içinde olması affedilebilir bir durum değildir. Evlilikte küçük problemler, iletişim yoluyla rahatlıkla halledilebilir. Fakat sadakatsizlik ve kronik aldatmaların evlilik kavramıyla bağdaşır ve affedilebilir bir yanı bulunmamaktadır.

Yorumlar 0 yorum