0

Evlilikte cinsellik ne kadar önemlidir?

Cinsel açıdan mutlu olmak; bir evlilikteki en özel duygulardan birisidir. Bu özel duygunun mutlaka kişinin hayatındaki en önemli insanla yani eşiyle paylaşılması gerekir. Cinselliğin eş dışındaki bir partner ile paylaşılması, evlilikteki güven duygusunu zedeler. Aynı zamanda bu durum insanın psikolojik doğasına terstir. Cinselliğin eş dışında birileriyle paylaşılması evliliğe zarar verir hatta evliliğin dağılmasına sebep olur. 


Evlilikte Cinsellik Olmazsa Ne Olur?


Evlilik; klasik anlamıyla iki farklı cinsin bir araya gelip hayat kurmasıdır. Evlilikte temel amaç, sosyal paylaşımla beraber hukuksal ve sosyal açıdan kabul görmüş cinsellik yaşamak ve bunun devamında da çocuk sahibi olup kendi neslini devam ettirmektir. Bir evliliğin içerisinde cinsellik olmazsa o evliliğin devam etmesi çok zordur. Cinselliğin olmadığı bir evlilik ev arkadaşlığından öteye gitmez. Bir evlilikte cinsellik varsa erkek erkekliğini kadın ise kadınlığını yaşıyor demektir. Bir evlilik cinsellik olmadığı halde devam ediyorsa ortada katlanılması gereken birtakım zorunluluklar vardır. Maddi problemler veya çocukların varlığı cinselliğin olmadığı bir evliliğin devam etmesinin olası nedenleri arasındadır. Bu yüzden, cinsellik yoksa gerçek bir evliliğin çöktüğü rahatlıkla söylenebilir. Bununla birlikte, sadece cinsellik bir evliliği yürütmez. İki tarafın cinsellikle beraber, birbirini anlaması ve hayatı birlikte paylaşmayı bilmesi gerekmektedir. Cinselliğin olmadığı bir evlilik sadece şekil olarak devam eden bir yapı haline gelmektedir. 


Cinsellik Olmadan Bir Evlilik Yürütülebilir Mi?


Cinsellik; bir evliliğin vazgeçilmez unsurlarından birisidir. Cinsellik sadece bedensel değil duygusal ve ruhsal açıdan da bir şeyler paylaşmaktır. Evlilik öncesi toplumsal baskılardan dolayı cinselliği tam anlamıyla yaşayamayan bireyler, evlenince bu konuda rahat edeceğini düşünürler. Fakat, evlilik sonrası her şey hayal edildiği gibi olmayabilir. Cinsel sorunlar çiftleri yıpratabilir. Evlendikten sonra her iki taraf için de tatmin edici bir cinsel hayatın varlığı; çiftlerin daha anlayışlı, daha mutlu ve daha huzurlu olmalarını sağlar. Cinsel sorunların varlığı ise önce her iki tarafı sonra da evliliğin kendisini yıpratır. Cinsel sorunlar, evlilikte kavgalar yaşanmasına sebep olur. Bu yüzden cinsellik olmadan sağlıklı bir evlilik yürütmek söz konusu değildir. 

Yorumlar 0 yorum