0

Evlilikte Kayınvalideler Nereye Kadar Söz Sahibidir?

Bizim gibi aile bağları çok kuvvetli toplumlarda evlilik aslında iki kişi arasında kurulan bir bağ olmaktan farklıdır. Birbirini seven çiftler evlenmek istediklerinde o kişinin ailesi ile de yakın bir ilişki içine girmeyi kabul etmiş sayılırlar ki bu gerçeğin farkına evlenmeden varan kişilerin evliliklerini daha mutlu şekilde devam ettirdikleri görülmektedir. Zengin fakir, eğitimli eğitimsiz hiç fark etmez özellikle erkek anneleri oğullarını paylaşmak istemez ve onların evliliklerine müdahale etmeye çalışırlar. Pek çoğu bunu onların daha çok mutlu olacağı inancıyla yapsa da kimi kayınvalideler oğullarının boşanmasını istedikleri için bilinçli olarak yaparlar.

Siz de evliyseniz kayınvalideniz ile sorunlar mutlaka yaşamışsınızdır evli değilseniz de çevrenizde bu sorunu yaşayan çok sayıda kişiyi görebilirsiniz. Evlilikte kayınvalideler nereye kadar söz sahibidir diye yapılan araştırmada bu konuda kayınvalidelerin kendilerinde çok fazla hak bulduğu görülmektedir. Bu doğru bir durum değildir ve gelinlerin, özellikle de oğulların annelerine bu hakkın sonsuz bir şekilde olmadığının hatırlatılmasında fayda vardır. İlişki en baştan saygı ve sevgi çerçevesinde kurularak kayınvalidenin evlilikte kendi otoritesini kurmaya çalışmasının önüne geçilmelidir. Bu konuda uzmanlar yaptıkları araştırmada eskiye oranla bir gelişme yaşandığını tespit etmişlerdir. Bunun sebebi de artık çekirdek aile modelinin daha çok tercih ediliyor olmasıdır. Yani evlenen çiftler ayrı bir ev açarak kendi hayatlarını yaşamakta ve kayın validenin geliş gidişlerinde de bir sınır olmaktadır.


Annelerin aşırı korumacı olması ile kayınvalideler evliliklere çok fazla karışmakta hatta bazı evliliklerin de bitmesine neden olmaktadırlar. Oysa farklı kültürlerin bir arada olduğu bir ülkede yaşıyoruz ve çiftlerin birbirine alışması için zamana ihtiyaç var bu zaman eşlere tanınmalıdır. Kayınvalide oğlunun bir yetişkin olduğunu bilmeli ve kendi haklarını koruyabileceğini düşünmelidir. Koruyucu bir anne tarafından yetiştirilen oğullar bu alışkanlıklarından vazgeçemiyor ve her ne kadar severek evlenmiş olsalar da annelerinin kendilerine yakıştırmadığı bir kadın ile mutlu olmayı başaramıyorlar. Elbette hep arası kötü olan gelin kayınvalideler yok, çok iyi anlaşanları da var ve siz de eğer henüz bekarsanız kayınvalideniz ile sevgi ve saygı üstüne kurulu bir ilişki kurun.

Yorumlar 0 yorum