1

Flörtöz Müsünüzdür Ya da Sürekli Flört Etmeyi Sever Misiniz? 

Flört kelimesinin sözlük anlamı; kadın ve erkek arasında kurulan yakın duygusal birlikteliktir. Flörtöz müsünüz ya da sürekli flört etmeyi sever misiniz sorgusunu yanıtlamadan önce flörtleşmek ne demek ya da flört süreci nasıl geçirilmeli kısaca bu olgulara mercek tutalım istedik. 


Flört; bir ilişkinin başlagıç anı hatta en masum ve tatlı geçirilecek sürecidir. Çiftler arasında oluşan hoşlanma duygularının ardından partnerler bu süreçte birbirilerini tanıma aşamasına geçer. Hatta bazı ilişki bilimcilerine göre bu dönem birbirini tanıma dönemi olduğu kadar küçük bir oyun ya da cilveleşme süreci olarak dahi tanımlanabiliyor. Ama en önemli konu da bu süreçte dürüst olmak ve karşıdakine oynamamaktır.


Bu süreçte yaşam tarzları, sosyal statü, beğeniler, hobiler ve kişilerin donanımı su yüzüne çıkar. Örneğin karşınızdaki ne kadar kültürlü, benzeşen noktalarınız var mı, aynı paralelde akabiliyor musunuz gibi kavramların ufak ufak ip uçlarını almaya başlarsınız. Öte yandan karşınızdaki kişinin güvenilirliği hakkında da sinyaller yakalayabilir ve onu gözlemleyebilirsiniz. Flört aşamasında yapılabilecek en büyük hatalarsa, kişilerin kendilerini yansıtırken oluşturdukları düzmecelerdir. 

Aslında yapılan bu hata karşıdakini kandırmaktan da öte kendini kandırmaktan  başka  birşey değildir. Zira bu gibi bir tutum, hem güven zedelenmesine hem de olmadığı gibi görünen bir kişilik yoksunluğuyla sonuçlanır. 


Flört konusunda önemli olan bir diğer konu da flört süresidir. Aşırı uzatılan ve bir türlü adı konulmayan ilişkiler, hüsranla sonuçlanabilir. Zira bu süre zarfında partlerler ilişki konusunda ciddiyet ve ilişkinin adının konulmasını bekler. Aksi taktirde partnerlerden bir taraf kendisiyle dalga geçildiğini ve hafife alındığını düşünebilir. Burada elbette flörtleşmenin evreleri ya da ne kadar süreceği konusunda bir sınırlama getiremiyoruz. Ama ortalama flörtleşme süresi birkaç hafta ya da maksimum bir ay belki de  1 - 2 ay ile sonuçlandırılabilir. İlişkiye başlamanın en belirgin adımı ise duygulardan emin olduktan sonra tensel yakınlaşmaya geçerek, el ele tutuşma, sarılma ya da öpüşme gibi eylemlerle belirlenir. 


Aslında uzmanlara soracak olursanız sevgi ve aşk birlikteliğinin ardından evliliğin ilk - orta ve son yıllarında bile her an flörtöz davranışlar içinda olunması gerektiği vurguluyor. Zira göz göze bakışmalar, el ele tutuşmalar, sevgiyle konudurulan öpücükler ya da dokunmalar ‘aşkım’, ’seni seviyorum’ gibi  büyülü kelimeler ve iltifatlar aşkı, sevgiyi ve evliliği öldürmeyecek olan iksirli eylemler olarak nitelendiriliyor. Bu açıklamalarımızın ardından siz de flörtöz mü yoksa daima flört etmeyi seven bir kişi mi olup olmadığınıza karar verebilirsiniz. 

Yorumlar 1 yorum

Romantikzirve
2018-06-03
Flörtözlük burada romantik piknik gibi kul***ılmış. Bence makale ile başlığı uyismamis