0

Gecikmiş Evlilikler

Evlilik yaşı her geçen yıllarda artmaktadır. Erkekler için ortalama evlilik yaşı on yıl önce 25 iken, bugünlerde 32'yi, kadınlarda ise bu yaşlar 21 iken 28 yaşlarına kadar çıkmıştır. Her iki cins evlilik öncesi kariyerini sağlama almak, birikim yapmak, mümkünse bir ev ya da araç almak istemektedir. Tüm bunların yapılabilmesi zaman almaktadır. Gençler bazı durumlarda evliliğin sorumluluklarından özellikle kaçmayı tercih edebilir. 

Aile kurumunun yerleşmesinin gecikmesinin dışında, geç yapılan evliliklerin pek mahsuru yoktur. Unutulmaması gereken ise, biyolojik saatimiz durmadan ilerlemektedir. Kadınların bir problem yaşamadan, sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmeleri 35 yaşa kadar mümkün görünse de, risk faktörleri 35. yaştan sonra artmaktadır. Buna ek olarak, gecikmiş yaşlarda çocuk sahibi olan ebeveynler ile çocukları arasındaki kuşak çatışması olasılığı artmaktadır ve iletişim kurmakta güçlükler çekmektedir. 

Bu yaş farkının ailenin ekonomik planlarına da etkisi bulunmaktadır. Ailenin babası, cocuklarının eğitimi ve evlilikleri için ciddi planlar yapmak ve para biriktirmek zorundadır. Geç evlilik yapan çiftlerde ise ikinci bir çocuk dünyaya getirmek isterlerse, bu ancak annenin 40 yaşından sonra mümkün olabilecektir. Doğal olarak 40 yaş sonrasında bebek sahibi olmanın, bebekle birlikte annenin sağlığı açısından da büyük tehlikesi olacaktır. 

Bütün bunlardan başka, bir de uyuşmazlıkların çıkması çok muhtemeldir. 40 yaşına kadar bekar yaşamış bir erkekle 35 yaşına kadar evlenmemiş bir kadının kendilerine göre değişmez fikirleri, sabit alışkanlıkları ve katı tavırları olacaktır. Bir insan uzun süreler yalnız yaşamışsa, başka bir insanla aynı evde birbirlerine alışması pek kolay olamaz. Öncelikle çocuk sahibi olmak isteyen bir insan, evlilik hususunu uzun bir süre ertelememelidir ve bahsi geçen tüm bu noktaları göze alarak kararını vermelidir. annebenevleniyorum.com evlilik sitesi ise bu noktada belki de bu süreçleri çok daha hızlandıracaktır. 

Yorumlar 0 yorum