0

İlişkide Yapılmaması Gerekenler

Evlilik, sevgililik, flört dönemi, uzaktan bakışmalar, hoşlanmalar. Saydığımız gibi ilişki yaşamanın birçok türü var. Hepimiz bir ilişki yaşarken karşımızdaki insanı mutlu etmek, sevdiği şeyleri yapmak, onu hoşnut tutmak isteriz. Ne kadar başarılı olduğumuz tartışılır ama bir ilişkide olması gereken şeyler kadar olmaması, yapılmaması gereken de bazı gizli kurallar vardır. Yazılı bir kural değildir elbette ama bazı hareket ve tavırlar ilişkinin bitmesine kadar varabilir. Şimdi size uzmanların önerdiği, bir ilişkide olmaması- yapılmaması gereken gizli kurallardan bahsedelim; 

1.    Eleştirmek;

Karşınızdaki insanın yaptığı eylem hakkında fikir belirtmek demektir. Olumsuz düşünseniz bile karşınızdaki kişiyi kırmayacak şekilde yapıcı eleştiriler her zaman iyidir. Ama asla eleştiriyi yargılamakla karıştırmayın ve partnerinizi hunharca eleştirmeyin. Özellikle “sen hep böylesin”, “senin hatan” gibi direkt birbirinizi şuçlayıcı ifadelerden kaçının. 

2.   Karşındakini Dinlememek;

Bu ifadeyi sadece aşk ilişkilerine indirgememek gerekir ama uzmanların söylediğine göre bir ilişkinin en büyük düşmanlarından biri de dinlememekmiş. Hepimiz gün içerisinde stres ve yorgunluk yaşıyor ve bir an önce eve gidip dinlenmek ve uzun uzun konuşmak istemiyoruz ama ne olursa olsun konuşmak için vakit ayırın ve birbirinizi dinleyin.

3.   Monotonluk

Bir diğer ilişki düşmanı da tahmin ettiğiniz üzere monotonluk. İlişkinizin sıradanlaşması ve tekdüze devam etmesi ilişkiniz için tehlike çanlarının çaldığını gösterir. Hemen ufak değişikliklerle ilişkinize renk ve heyecan katabilirsiniz. Hiç gitmediğiniz bir yere seyahat etmek, farklı aktiviteler ve organizasyonlarla ilişkinizi monotonluktan uzaklaştırmış olursunuz. 

4.   Sevginizi Göstermemek;

Benim mizacım böyle, ben sevgimi belli edemiyorum” diyenlerden misiniz? Öyleyse bu düşünceden hemen vazgeçmenizi öneririz. Çünkü karşınızdaki insan ara sırada da olsa sevildiğini duymak isteyebilir ve bu tarz söylemlerve iltifatlar ilişkiyi canlı tutan faktörlerden bir tanesidir. 

Siz de ilişkinize değer veriyor ve zarar görmesini istemiyorsanız, ilişki uzmanlarının bu tavsiyelerine kulak vermelisiniz. 
 

Yorumlar 0 yorum