0

Sosyal Medyada Flört

Aslında bu tamamen insanların samimiyetine bağlıdır. Sanal, gerçek hayat diye ayırmak mantıksız olur. Güven konusu iki türlü de sıkıntılıdır. İnsanın zihnindeki düşünceleri, her ne kadar hayatımız boyunca yaşadığımız olayları karşılaştırarak analiz etmeye çalışsak da yine içimizde ukde kalmaya devam edecektir.
Sosyal hayattaki flört artık gerçek hayatta oluşmaya başladı. Eskiden gerçek hayatta birinin yanına gidip konuşulurdu. Şimdi ise birini gördükten sonra önce sosyal medyadan ekliyorsunuz sonra konuşmaya başlıyorsunuz, ne heyecanı kaldı ki bu işin?

Hayat kısa ve zaman su gibi akıp geçiyor, evlenenden çok ayrılan var ve yalnızlar ordusuna katılan sayısı gün geçtikçe artıyor. Ve de güven yerine menfaatlar var görünüyor. Genel olarak sosyal medya flörtleri daha az güvenilir bulunuyor. Ama işin bir de gerçeği var; gerçek hayatta bir kişinin tüm davranışlarını, uzaktan görmek imkansızken sosyal medyada yediğine içtiğine, giydiğine, çevresine kadar tanıma fırsatın oluyor. Son zamanlarda evlilik sitelerinde tanışıp sevgili olan, nişanlanan, evlenen, doğacak çocuğuna isim danışanlara birçok kez denk gelmişliğimiz vardır.

Sanal veya gerçek alemde de olsa sonuçta gerçek insanlar ile muhatabız, öyle değil mi? Sosyal medyada gördüğümüz insanların kaçı gerçek karakterini yansıtıyor olabilir ki? En yakın arkadaşının fotoğrafını bile tanıyamıyor insan bazen, düşünün artık öyle bir ortamdayız.

Bazıları ise bilgisayarın önüne geçip olduğu gibi değil başkası gibi gözükmeye çalışıyor. Yaşı, ilişkisi, şehri, mesleği, paylaştıkları, profil resmi ve en önemlisi açıklaması. Gerçek alemde ise bilgilere ulaşmak daha zordur. Gerçek ilişki, sanal ilişki diye yazan insanların kafasını inanın biz de anlamıyoruz. 
Sanal alem sadece bir tanışma yolu  ama aşkını, meşkini sanal alemde yaşayamazsın bunu da herkes biliyor. Biz robot değiliz ki yoksa, size cevap veren bir bilgisayar ya da yazıştığın kişi aynı konuma geliyor. Yani gerçeğe dökülmedikçe zaten alemlerin bir anlamı kalmıyor. 

İnsanlara karşı tedbirli olup, ön yargısız, hatta bir taraf boşanıp diğeri bekar olsa bile ister çocuklu veya çocuksuz olsun, en önemlisi de saygı, uyum, güven, sevgi oluşuyorsa, ailelerimiz devreye sokulur ve oluruna bırakılır - işte hepsi budur. Yoksa iki tarafı tanıyan ve aracı olan insanların olmayışı bin bir türlü çeşit insandan karşına ne çıkacağını bilememek ve hakkında gerçek  bilgiler olmadan ya tutarsa deyip kendini avutmak bizce de riskli olabilir. 

Yorumlar 0 yorum