0

Teknoloji Bağımlılığının İlişkilere Zararları

Teknoloji hayatımıza girdiğinden bu yana ilişkilerimiz üzerinde yarattığı olumsuz etkilerden bahsetmeye ne dersiniz? Elbette günümüzde teknoloji olmazsa olmaz, hayatımızın her alanında ve her anında ihtiyaç duyduğumuz, neredeyse bir organımız gibi… Olumlu taraflarını da saymakla bitiremeyiz. Fakat şunu da inkar edemeyiz, teknoloji çıktı ve eski aşklar, arkadaşlıklar, ilişkiler kökten bir değişime uğradı.

Hele ki akıllı telefonlarımızla herşey bir parmağımızın ucunda. Özlemek eskisi kadar özlemek değil artık. Sevdiğimiz insan binlerce kilometre uzağımızda olsa dahi istediğimiz an görebilme lüksüne sahibiz. Bu bir taraftan güzelken, diğer yandan sanki hiçbir duyguyu aslına uygun yaşamıyormuşuz hissiyatı veriyor insana. 

Evlilikler ise çabucak başlayıp bitebiliyor. İnsanlar hayatlarına yeni insanları almakta ve tanımakta daha aceleci davranıyor ve sonu hüsranla bitebiliyor. Sosyal medyanın gücünü ve etkilerini üzerimizde görebiliyoruz. Doğallık kavramı hayatımızdan çıkıp gidiyor, bütün kızlar çok güzel ve bütün erkekler çok yakışıklı olma hayali kuruyor. Her daim şık ve marka giyinmek, en güzel ve pahalı yerlerde boy göstermek istiyorlar. Bununla bağlantılı olarak evliliklerde ve ilişkilerde de beklentiler bu yönde olduğu için kaçınılmaz son peşimizi bırakmıyor.

Bu hayallerle hayatımızın merkezine koyduğumuz kişinin aslında öyle olmadığını anladığımız, yaşadığımız suniliği farkettiğimiz an ise herşey için çok geç olabiliyor.  Aslında aslolan tek birşey var, o da içten sevgi, doğallık ve özümüz. Olduğumuz gibi olmak, diğer insanların bizi nasıl gördüğü değil. Bu vasıfları kaybetmediğimiz sürece herşey daha doğal ve bütün duygular daha aslına uygun yaşanacaktır. 

Yorumlar 0 yorum