0

Yabancı Uyruklu Biriyle Evlenmeyi Tercih Eder Misiniz?

Evlilik zor bir kurumdur. Tamamen farklı kültürden iki kişinin evlenmesi, evliliği göründüğünden de zor hale getirebilir. Türk insanının yabancı uyruklu biriyle evlenmesine geçmişte daha az rastlanırken teknolojinin gelişmesi, arkadaşlık sitelerinin yaygınlaşması ve seyahat imkanlarının artmasıyla bu tip evliliklere günümüzde daha sık rastlanır olmuştur. 


Yabancı Uyruklu Biriyle Evlenmenin Avantajları


Yabancı uyruklu biriyle evlenmek insanları en başta korkutsa da; dikkatli düşünüldüğünde birçok avantajının bulunduğu fark edilecektir. En başta yabancı uyruklu biriyle evlenen kişinin, evlendiği insanın ülkesinin vatandaşlığına geçmesi mümkün olabilir. Her ülkenin bu konuda farklı yasal düzenlemeleri bulunmaktadır. Bununla birlikte, iki farklı ülkeden insanın evliliğinden doğacak çocuğun çifte vatandaşlığa sahip olması muhtemeldir. Ayrıca, yabancı uyruklu biriyle evlenmenin en güzel tarafı farklı kültürleri tanıyacak olmak hatta farklı bir kültürün içerisinde yaşayacak olmaktır. Evlendiği insan sayesinde yeni bir ülkeye taşınan, o ülkenin dilini ve kültürünü öğrenen, o ülkede meslek sahibi olup para kazanan birçok insan bulunmaktadır. Yabancı uyruklu biriyle evlenmek; yeni kültürler tanımak, aşkın evrensel olduğunu keşfetmek, ve hayata bakış açısını genişletmek anlamlarına gelir.


Yabancı Uyruklu Biriyle Evlenmenin Dezavantajları 


Yabancı uyruklu biriyle evlenmenin insanları korkutan tarafları vardır. Kişinin yabancı uyruklu biriyle evlenmek istediğini ailesine kabul ettirmesi kolay değildir. Çoğu aile bu konuda katı tutumlar içerisindedir. Dini ve kültürel inançların farklı olması her iki tarafı zorlayan unsurlar arasındadır. Bunun dışında kişinin sırf yurt dışına gidebilmek için bu evliliği yaptığına inananlar olabilir. Ayrıca, evlilik öncesi bürokratik işlemler her iki tarafı da zorlayabilir. Oturma izni, iş bulma ve diploma denkliği gibi problemler görülebilir. Ayrıca, kültür farklılıkları zaman içerisinde sıkıntı yaratabilir. Tarafların zaman içerisinde nerede yaşayacağı sorun olabilir. Bazen aileye ve vatana duyulan özlemden dolayı bu tip evliliklerin bittiği görülmüştür. Çiftin çocuklarının adları, inançları ve dilleri zaman içerisinde sıkıntı yaratabilir. Ayrıca, kişilerin alışık oldukları insan davranışlarından farklı davranışlarla karşılaşmaları onları yorabilir. Kişiler, her defasında tanışma hikayelerini anlatmak ve kendilerini tanıtmak zorunda kalabilirler. 

Yorumlar 0 yorum